Autoři projektu, filosofie, koncepce
Villa Pansy je dílem špičkových českých architektů Ing. arch. Jana Hančla, jehož dva projekty získaly prestižní ocenění Český projekt tisíciletí a prof. akad. arch. Jana Fišra, vedoucího Atelieru produktového designu FA ČVUT. Základní koncepce vily vychází z požadavku nejvyšší kvality bydlení v dokonalé harmonii s okolím a přírodními podmínkami v této jedinečné lokalitě - správné umístění ve vztahu ke slunci, světovým stranám a přírodním energiím.
Prostorové uspořádání a umístění všech místností, balkónů, teras a zahrad vily Pansy je nejen výsledkem podrobné analýzy daného místa, ale i pečlivého přístupu k vytvoření logického, účelného a uživatelsky velmi pohodlného životního prostoru splňujícího nejvyšší nároky ve vazbě na pohodu, harmonii, klid a bezpečí.
Výsledkem více než 2 roky trvajících lokálních analýz a projektové přípravy je vila, která nenachází v širokém okolí přímou konkurenci. Její interiér, který po celý den sleduje životní rytmus svých obyvatel, je dokonale prozářen denním světlem a vytváří pozitivní náladu, atmosféru klidu a pohody. Ranní slunce prosvětluje ložnice, polední neobtěžuje svojí intenzitou a večerní vstupuje do vily přes západní zimní zahradu. Z obytné kuchyně a jídelny je možno projít bezbariérově do jihovýchodní zahrady, stejně jako ze zvýšené úrovně obývací haly na terasu, která je chráněna markýzou. Dřevo do krbu lze snadno přinést z vchodu do severozápadní zahrady, která ústí přímo naproti krbu.
okoPřístup do podzemních prostor - Fitness, vinárna, servisní zázemí, sklepy, i nadzemních pater vily, kde jsou umístěny ložnice, koupelny, haly, balkóny a další prostory zajišťuje schodiště, které je, ve své podstatě, samostatným uměleckým dílem. Jeho vnější stranu tvoří prosklené plochy, obvod lemuje zděné zábradlí nádherných tvarů a každýschod má individuální tvar, takže jejich ruční výroba z kartáčovaného masívního dubu probíhala po několik měsíců podle zde vytvořených šablon přímo na železobetonovém tělese schodiště. Výsledný efekt, tj vlastní schody, lemující lišty a doplňkové dřevěné plochy je přímo fascinující.
Vila je od okolí oddělena soustavou plotů. Jižní hranici od příjezdové komunikace a obecního chodníku tvoří plot vystavěný na železobetonovém základu, zděný z belgických, ručně zpracovávaných pálených cihel ve stejném designu, jako fasáda vily. Plotová pole vyplňují masivní fošny z borovice severní. Ke vstupu slouží branka ovládaná čtečkou otisku prsů oprávněných osob, k příjezdu vozů slouží hlavní vjezdová brána s elektromechanickým otevíráním na dílkové ovládání. Druhá vjezdová brána umožňuje příjezd na samostatné parkoviště pro vůz správce domu. Jižní hranice je tvořena živým plotem tvořeným vzrostlými okrasnými dřevinami thuja smaragd, západní hranici tvoří v prostoru jižní zahrady bambusový rošt, který přechází v přírodní hranici tvořenou 5 metrů vysokým valem se skalkou.
Vstup do vily je zastřešen velkoplošnou stropní vitráží Jana Holečka, která navozuje uměleckou atmosféru, jež prostupuje celou vilu. Vila je plně vybavená stylovým nábytkem, který byl exklusivně navržen přímo pro její jednotlivé prostory buď samotnými autory projektu, nebo dalšími špičkovými architekty a designéry. Výroba řady originálních kusů nábytku probíhala na zakázku jak v USA, Itálii, Španělsku, tak v České republice, Německu a dalších zemích EU pod autorským dohledem jejich tvůrců a mnohdy podle předem zhotovených maket tak, aby výsledný efekt přesně odpovídal stanovenému záměru.
Příkladem je dominanta jídelny - černý kruhový jídelní stůl se skleněnou deskou vyráběný dle makety ve více zemích: dřevěná základna byla vyrobena v České republice, lakována byla v Itálii a kruhová skleněná deska z bezpečnostního lepeného skla vyrobeného v Německu byla vyřezána vodním paprskem v Praze a následně lakována ve sklárně u Benešova. Tento dokonalý solitér doplňuje designový lustr s jasností slunce z Rakouska. Atmosféru pohody a klidu v interiéru jídelny vytvářejí vzrostlé palmy, které harmonicky propojují prostor jídelny se zahradou, tvoří příjemnou kulisu a mírně stíní jihovýchodnímu slunci.
Zajímavostí je skutečnost, že stromová palma byla vypěstována ze semene v Praze a její stáří je aktuálně 45 let. Jídelna je oddělena od kuchyně velkoplošnou skleněnou posuvnou zástěnou o ploše 4,2 m2, s uměleckým grafickým motivem vyrobeným v USA.
Interiér kuchyně je pojat jako kombinace metalických modrofialových ploch lakovaných ve vysokém lesku (Itálie), s černým sklem a žulovými deskami ve speciální povrchové úpravě ANTIQUE a sněhobílých stěnových ploch podtrhujících pocit čistoty. Samozřejmostí jsou zabudované kuchyňské přístroje německé značky SIEMENS, praktický je jídelní stůl s designovými židlemi stejně jako oddělená místnost chlazeného (klimatizace) skladu potravin.
Hlavním relaxačním prostorem přízemí vily je obytná hala s pohledovou stěnou z lokální modré břidlice, která navazuje na základní architektonický prvek Průhonického zámeckého parku – oplocení masivní břidlicovou stěnou shodného provedení. V dokonalém souladu s tímto architektonickým prvkem se pak nalézá sněhobílá kožená sedací souprava z Itálie doplněná černým, vysoce leskle lakovaným stolem a černými lustry dekorovanými českým křišťálovým ověsy. Podlaha se zabudovaným vytápěním je provedena v tmavých odstínech kanadského dubu skládaného do parketového vzoru.
Pohled na venkovní terasu a jihovýchodní zahradu odkrývá celoplošně prosklená stěna, kterou lze otevřít v otevřít téměř v celé šíři, a tím v letním období zajistit harmonické spojení haly s terasou a zahradou.
Sekce ložnic je umístěná v prvním patře na východní straně vily, takže ranní slunce prosvětluje jejich interiéry a přináší obyvatelům vily harmonické probuzení plné klidu a pohody. Jednotlivé ložnice navazují na chodbu se zabudovanými skříněmi poskytujícími dostatečný prostor pro uložení oděvů.
Vinárna, umístěná v podzemních prostorách pod vilou, poskytuje jak jedinečnou atmosféru pro posezení s přáteli u číše dobrého vína, tak také může, v případě nebezpečí, sloužit spolu s vinným sklepem (podlaha je v úrovni 8 m pod úrovní terénu) jako velmi bezpečný prostor (nedobytný) pro ochranu obyvatel vily. Aby tento prostor bylo možno v případě déle trvajícího nebezpečí využívat jako náhradní obytný prostor, jsou zde k dispozici i prostory sociálního zařízení.
Podzemními prostorami lze uniknout do několika směrů vzdálených od sebe desítky metrů. Nábytek - stoly a lavice ve vinárně jsou vyrobeny z masívního ruského dubu, podlahy tvoří kámen, který zde byl vytěžen, klenuté stropy jsou provedeny z terakotových obkladů.
Tepelná pohoda ve vile Helena je zajištěna kombinací mnoha zdrojů energie, které představují vždy optimální variantu vhodnou pro konkrétní prostor a účel. Základem topné soustavy je celoplošné podlahové topení, které je instalováno ve všech místnostech vily a relaxačního centra, jehož zdrojem energie jsou tepelná čerpadla VISSMANN doplněná plynovým kotlem Wolf. Celkově je tímto způsobem vytápěna podlahová plocha přes 700 m2 obytných ploch, garáží, fit centra a vinárny. Dalším zdrojem tepla jsou stěnové pod omítkové otopné systémy, které jsou instalovány zejména uvnitř vnějších stěn ložnic a pracovny a které zajišťují dodávku velmi příjemného tepla přicházejícího od oken, kudy by bez těchto systémů do interiéru vstupoval chlad. Koupelny mají k podlahovým otopným systémům navíc nainstalovány též stěnové elektrické radiátory sloužící mimo jiné k nahřívání osušek a ručníků, případně i elektrické podlahové topení. V přízemní hale je umístěn krb na dřevo, aby zde bylo možno vytvořit atmosféru pohody a rodinného klidu, v hale prvního patra je k dispozici praktický plynový krb zasazený do růžového pískovce z Brazílie. Plocha přilehlé stěny je obložena indickým hnědým mramorem s bílými žílami křemene. Přízemní prostory vily - obývací hala, zimní zahrada a jídelna mají celoplošný podlahový topný systém doplněn o teplovzdušné konvertory zapuštěné v podlaze pod okny a prosklenými stěnami tak, aby tepelnou pohodu nenarušoval prostup chladu sklem. Jižní vstupní zádveří, představující hlavní vstup do vily je doplněno designovým litinovým radiátorem JAGA, který představuje nejen zajímavý interiérový prvek, ale jeho tepelný výkon dokonale pokryje tepelnou ztrátu skleněné střešní mozaiky.
Všechny vnější prosklené plochy v přízemí jsou, z bezpečnostních důvodů, zaskleny vícevrstevným sklem nalepeným na vysoko pevnostní fólii, takže je nelze rozbít, respektive nelze se přes ně ani po prasknutí skla dostat do interiéru.
Povrchy podlah jsou provedeny v protialergických - převážně keramických (dlažby) a skleněných (obkladové mozaiky) materiálech a to zejména v prostorách kuchyní, koupelen a technických místností. Obytné prostory – ložnice, obývací haly, zimní zahrada, chodby, vnitřní terasy a schodiště, dekorují celoplošné moderní podlahy zhotovené ze vzácných dřevin. Stěny přízemí jsou tvořeny kombinací sněhobílých štuků, vzácných přírodních obkladových kamenů a vysoce kvalitních tapet v kombinaci s velkoplošným zasklením. Okenní systémy a zasklené plochy jsou provedeny v osvědčeném německém profilu KÖMMERLING. Základním obytným a komunikačním prostorem vily je přízemní hala, která ústí do všech zádveří (jih, sever, západ, východ), obytné kuchyně, jídelny, relaxační haly s krbem na dřevo, zimní zahrady, obývacího pokoje, na venkovní terasy a centrální schodiště. Celková plocha půdorysu vily, včetně relaxačního centra činí 612 m2.